Pasīva un nulles enerģijas patēriņa ēkas

passiivitalo_cropped.jpg

Mūsdienās ēkas arvien biežāk tiek būvētas kā pasīva vai nulles enerģijas patēriņa ēkas. Šādās ēkās īpaši liela uzmanība tiek pievērsta konstrukciju siltumizolācijai un blīvumam. Blīvumam liela nozīme ir maza enerģijas patēriņa ēku būvniecībā.

Kā izolācijas materiāls bieži tiek izmantota efektīva poliuretāna siltumizolācija. Kā karkasa materiāls tiek izmantots koks, bloki vai betons.

Energoefektīva būvniecība

Veicot energoefektīvu būvniecību, svarīga ir laba projektēšana, saprātīgi materiālu un konstrukciju risinājumi, kā arī kvalitatīva tehnika un izpilde. Arī no tehniskā viedokļa energoefektīvas ēkas būvniecība nav sarežģīta, jo pasīva vai nulles enerģijas patēriņa ēkās tiek izmantoti jau pārbaudīti risinājumi.

Ēkas enerģijas patēriņa samazināšana

Samazinot ēkas enerģijas patēriņu, būtu jāņem vērā zemāk minētie fakti.

 • Attiecībā uz nepieciešamību pēc siltumenerģijas:
  • Laba ēkas sienu, jumta un grīdas siltumizolācija un gaisa necaurlaidība.
  • Laba logu un durvju siltumizolācija un gaisa necaurlaidība.
  • Kontrolēta gaisa apmaiņa.
  • Gaisa apmaiņas izplūdes gaisa siltuma uzglabāšana pēc iespējas efektīvāk.
  • Skaidri projektēšanas risinājumi.
 • Attiecībā uz enerģijas ražošanu:
  • Energoefektīvu metožu (piemēram, ģeotermālais siltums/dzesēšana) izmantošana apsildīšanā/dzesēšanā.
  • Apsildīšanas sistēmu siltuma zuduma mazināšana.
  • Efektīvu siltuma regulatoru izmantošana katrā istabā.
 • Attiecībā uz ēkas izmantošanu:
  • Piemērota iekštelpu temperatūra.
  • Samērīga siltā ūdens izmantošana.
  • Vēdināšana apsildīšanas periodā, galvenokārt izmantojot gaisa apmaiņas iekārtas siltuma uzglabāšanu.

Energoefektīvi risinājumi, izmantojot Kingspan izolāciju

Kingspan Therma  izolācijas īpašības ir ideālas, veicot zema un pasīva enerģijas patēriņa būvniecību. Kingspan Therma izolācijas siltumizolācijas spējas ir labākas nekā jebkuram citam izolācijas materiālam. Piemēram, salīdzinot ar parastu izolācijas vati, šīs siltumizolācijas spējas ar Kingspan Therma izolāciju tiek panāktas pat ar uz pusi plānāku konstrukciju un nav nepieciešami īpaši tvaiku un gaisa izolācijas slāņi.

Kingspan izolācija piedāvā plānākas konstrukcijas, kā rezultātā tiek iegūts vairāk dzīvojamās telpas

Kingspan izolācijas materiālu izvēlē atradīsiet risinājumus visiem dažāda veida karkasa materiālu risinājumiem: ēku ar koka karkasu sadalījumam piemēroti produkti un ēkām ar akmens karkasu, savukārt, pilns rievsavienojums, darbu ietaupoši produkti.

Zema un pasīva enerģijas patēriņa konstrukcijas, iespējams, nav biezākas kā parastās ēkās, kas nozīmē lielus materiālu un darbaspēka ietaupījumus. Lieli karkasa materiālu, cokola, āra virsmas un jumta materiālu papildizdevumi radīsies, ja sienu biezums ir 200 mm. Arī pasīva enerģijas patēriņa ēkas arhitektūra necietīs no bunkura tipa sienām un jumta - izmantojot plānākas konstrukcijas, arhitektūras plānošanai paliek vairāk iespēju.

 • Ārsienās pasīva enerģijas patēriņa līmenis tiek sasniegts, izmantojot tikai 240 mm biezu Kingspan izolācijas slāni.
 • Augšējos pārsegumos pasīva enerģijas patēriņa līmenis tiek sasniegts, izmantojot tikai 320 mm biezu Kingspan izolācijas slāni.
 • Apakšējos pārsegumos pasīva enerģijas patēriņa līmenis tiek sasniegts, izmantojot tikai 200 mm biezu Kingspan izolācijas slāni.

Pasīva enerģijas patēriņa savrupmāju projektēšanas instrukcijās atradīsiet ieteicamā pasīva, zema un nulles enerģijas ēku būves elementus attēlu vai elementu dizaina veidā, kā arī citus papildu būvniecības norādījumus.

Kingspan Therma izolācijai ir augstākās klases gaisa necaurlaidība

Tā kā Kingspan Therma izolācijas paneļi ir cieti un to savienojumu vietas tiek noblīvētas ar montāžas putām, gaisa necaurlaidība ir dabiska Kingspan Therma konstrukcijas īpašība. Izmantojot montāžas putas, arī izvades vietas var viegli noblīvēt, kā rezultātā tās ir gaisa necaurlaidīgas. Zema un pasīva enerģijas patēriņa ēkām nepieciešamo gaisa necaurlaidību (N50 skaitlis zem 0,6), izmantojot mīkstu izolāciju un plastmasas plēvi, praksē ir ļoti grūti sasniegt, jo gaisa noplūde rodas plastmasas plēvju savienojuma vietās, ap izvades vietām, kā arī naglu un skrūvju caurumiem. Izmantojot Kingspan Therma izolāciju, gaisa necaurlaidība saglabājas arī gadiem ejot, ja konstrukcijā, piemēram, plastmasu savienojuma vietas nav nostiprinātas ar lentu.

Izmantojot Kingspan izolāciju, nebaidoties no mitruma, efektīvi un droši būvēt ir iespējams visa gada garumā. Kingspan izolācija nebojājas ne lietū, ne sniegā.

Pasīva enerģijas patēriņa ēkas, izmantojot Kingspan izolāciju

Drošas pasīva enerģijas patēriņa ēkas, izmantojot Kingspan izolāciju, piedāvā šādi ēku izgatavotāji:

Pasīva enerģijas patēriņa ēkām piemēroti būvniecības elementi:

Vadošie durvju ražotāji piegādā ar Kingspan Therma izolāciju siltumizolētas energoefektīvas ārdurvis.

Zema, pasīva un nulles enerģijas patēriņa ēku definīcijas

 • Zema enerģijas patēriņa ēka.
  Saskaņā ar Motiva definīciju zema enerģijas patēriņa ēka patērē ne vairāk kā 85% no 2010. gada būvniecības noteikumos esošā salīdzināmā siltuma zuduma. Zema enerģijas patēriņa ēka Dienvidsomijā patērē mazāk par 60 kWh/brm² siltumenerģijas gadā un Ziemeļsomijā mazāk kā 90 kWh/brm² gadā.
 • Pasīva enerģijas patēriņa ēka.
  Pasīva enerģijas patēriņa ēkas darbība ir balstīta uz to, ka nepieciešamība pēc siltumenerģijas mājā ir samazināta tādā apmērā, ka saules siltuma, mājsaimniecības iekārtu un cilvēku radītā temperatūra ir pietiekama, lai uzturētu patīkamu iekštelpu temperatūru lielākajā daļā gada. Citiem vārdiem - pasīva enerģijas patēriņa ēkā teorētiski nav nepieciešama apsildīšana, sala periodos un prombūtnes laikā ir nepieciešams rezerves siltuma avots. Saskaņā ar VTT definīciju pasīva enerģijas patēriņa ēkā maksimālā vajadzība pēc siltumenerģijas Dienvidsomijā ir 20–30 un Ziemeļsomijā 25–35 kWh/m2.
 • Nulles enerģijas patēriņa ēka.
  Ēka rada atjaunoto enerģiju tādā pašā apmērā, kā tā patērē vidēji gada laikā. Parasti ēkas siltumizolācija ir izveidota pat labāk nekā pasīva enerģijas patēriņa ēkā, un enerģijas radīšanai tiek izmantoti saules kolektori un citi atjaunojošās enerģijas avoti. Ēka tomēr ir pieslēgta pie elektrības vai citiem enerģijas tīkliem enerģijas ražošanai un patēriņa izlīdzināšanai dažādos gada laikos.